invers Software
 
Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Recent Messages

Zaawansowane

Spolsczenia do Calamusa pod Windows

Wysłane przez lesstro 
Spolsczenia do Calamusa pod Windows
8 years ago
Witam ponownie wszystkich aktywnych użytkowników i miłośników Calamusa w Polsce.
Właśnie upgradowałem do wersji 2015. Póki co nic przełomowego nie ma.
Brak unicodów, nawet nie można otworzyć plików z ogonkami w nazwie, więc o tłumaczeniu na polski nie ma co marzyć. Mam nadzieję, że wkrótce Ulf coś wymyśli.
Dla wszystkich udostępniam pliki, które ułatwiają operacje na tekstach zawierających ogonki.
Pliki trzeba rozmieścić na partycji C: oraz folderach, tak jak w załączonym Zipie.
Otrzymamy:
1. Polska klawiatura programisty z lewym altem (jak w Atari).
(folder CPX, Control.inf, Xcontrol.acc). Ważne przy rozruchu Calamusa z wciśniętym ctrl, trzeba na stałe odznaczyć "No AUTO folder..."
2. ...i włączyć Classic Mode - fajniejsza czcionka systemowa (moim zdaniem) i jeśli pamiętam, to ma już polskie literki ekranowe (czekamy na unicody) (folder SYSFONT).
3. Eddie.fnt - polskie litery w Eddim (oprócz polskich literek, jest tam kilka piktogramów telefonów, kiedyś zrobiłem na mój osobisty użytek i nie mam możliwości tego zmienić, jeśli macie jeszcze poczciwego Atari to do dzieła).
4. Folder Codepage - przydatny przy imporcie TTF'ów zawierających polskie litery - umieszcza je na odpowiednich pozycjach w cfn (ascii 193-201 i 209-217).
5. Folder ASCII.TAB - import/export tekstu z/do świata windows przez schowek oraz driver Asciimex.
6. Translat.ini - polskie nazwy plików (odczyt i zapis). Działa tylko do wersji Calamus 2006 R2.
Po tej wesji opcja ta została wyłączona, nie wiem czemu, bo unicodów do dziś brak, a ta opcja chyba nie przeszkadzała.
Jeśli coś pokręciłem w opisie, to proszę o wybaczenie, ale pracowałem nad tymi rozwiązaniami parę ładnych lat temu i skleroza... grunt, że działa do dziś.
W razie co, służę pomocą i przemyśleniami.
strukturaplikownadyskuC.zip
Re: Spolsczenia do Calamusa pod Windows
8 years ago
Super - chętnie skorzystam, choć dopiero za jakiś czas sad smiley Problemy finansowe zmuszają mnie do poczekania z upgreatem na nowszą wersję sad smiley
Re: Spolsczenia do Calamusa pod Windows
8 years ago
Hej,

dzieki to zalatwia sprawe, bo ja probowalem to poprzez edycje pliku KEYTAB.INI i bez problemu udalo mi sie zrobic ale, uzyskac tylko male polskie litery (zreszta swego czasu bardzo duzo korespondowalem z ULFem na ten temat), nie uzywajac, zadnych CPX, ani Xcontrol.acc, a teraz to pozwoli ze bracik u siebie na pececie bedzie mogl takze wrocic do Calamusa smiling smiley, ja mam oryginal i uzywam go na Atari.
Re: Spolsczenia do Calamusa pod Windows
8 years ago
avatar
Nie zostały jeszcze odpowiedzi od STEmu programisty, jeśli może obsługiwać wszystkie kombinacje przycisków sterujących w KEYTAB.INI.

Grüße / Greetings / Groetjes / Salutations,
Ulf Dunkel
Re: Spolsczenia do Calamusa pod Windows
8 years ago
ja też upgradowałem do 2015 i w tym tygodniu zaczynam działać ... gazetka będzie składana już wkrótce

dam znać z postępami, super że jest nas kilku smiling smiley

pozdr
Re: Spolsczenia do Calamusa pod Windows
6 years ago
Chcialem wrocic do problemu spolszczenia, i zapytać, czy udało Ci sie pisać po polsku W calamusie pod Windowsy przy wykorzystaniu czcionek TTF czy tylko CFN. Jak widac pisałem o tym 2 lata temu i miałem jakieś sukcesy, ale teraz chciałem wrócić ponownie do tego, używam Calamu-s, inna problem to TTF w Calamusie, ale ten problem poruszyłem w osobnym wątku.

Dziękuję za wszelkie informacje

Pozdrawiam
Kroll
Re: Spolsczenia do Calamusa pod Windows
6 years ago
Dawno temu, wraz z pierwszą polską wersją Calamusa 1.09N ustalono standard położenia polskich literek w ASCII od 193 i od 209. Przy konwersji z TTF, za takie położenie polskich liter w ASCII odpowiada plik WINDOWS_CALAMUS_PL.CCT. Ale, aby je uzyskać z klawiatury i zobaczyć w edytorze, musisz kompleksowo zrobić resztę punktów. Czytaj uważnie mój pierwszy post, ściągnij pliki i zrób, jak napisałem.
Przy wczytywaniu fontu TTF następuje konwersja. WAŻNE - czcionka TTF musi mieć w unicodach oryginalnie polskie literki, inaczej ich nie będzie w Calamusie.
WAŻNE 2 - dla pewności wciśnij lewy Ctrl i dopiero kliknij na plik TTF'a, wyświetli się pytanie o "encoding" - wybierz CALAMUS PL z listy. Albo prościej w folderze CODEPAGE zostaw tylko WINDOWS_CALAMUS_PL.CCT będzie się aktywował automatycznie.
Nie ma opcji żeby uzyskać coś polskiego z prawym ALt, jak w windowsie. Za sprawą wewnętrznego emulatora Calamus działa na PC, ale filolozofia i obsługa jest z Atari.
Ja mam pokonwertowane różne czcionki i zapisane na stałe do CFN, ale do tego potrzebny jest moduł Fontool. A jak nie było "ogonków" to zrobiłem, no ale to już wyższa szkoła jazdy i pasja.
Powodzenia.
Re: Spolsczenia do Calamusa pod Windows
6 years ago
Leestro:
dziekuje serdecznie, dziala mi to na Atari, czyli import czcionki TTF i pisanie po polsku, w takim wypadku, bedzie to tez dzialalo pod windowsami

Pozdrawiam
Kroll
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować


top top

© 1998–2024 invers Software. All rights reserved. | Privacy
| Did you find translation errors in this page?